Parapety

Vnitřní parapety – třída A

Parapety

Parapety Werzalit jsou díky svým vlastnostem a výhodné ceně ideálním řešením jak pro novostavby, tak pro rekonstrukce.

Jádro desky je vyrobeno z přírodně navoskovaného dřeva, které je patentovanou vysokotlakou metodou zušlechtěné s živicemi vysoké kvality na robustní dřevěné výlisky. Desky jsou bez rýh, lisované z jednoho kusu do formy. Tím získávají vysokou hustotu a pevnost v tlaku. Jádro a vrstvy jsou spolu nerozlučně spojené. Parapetní desky jsou k dodání v šířkách od 10 do 60 cm a do délky až 5,5 m.

Povrchová úprava s dekorem dřeva nebo mramoru evokuje pocit ušlechtilého povrchu a umožňuje zvýraznit styl a charakter libovolného interiéru. Boky parapetu jsou chráněny plastovými koncovkami nebo laminováním. Parapety se vyznačují extrémní odolností proti mechanickému poškození, vysokým teplotám, vlhkosti a veškerým v domácnosti používaným kyselinám a lihům. Testy prokázaly odolnost povrchu při kontaktu s rozpáleným předmětem (např. nedbale odložené kuchyňské náčiní) bez viditelných stop poškození povrchu a dále odolnost při přímém kontaktu s rozpálenou cigaretou. Stopy sazí v místě opálení se dají snadno odstranit čisticím prostředkem. Stejně jako stopy po náhodném znečistění psacími potřebami.

Vnitřní parapety – třída B

Parapety

Parapety se vyrábí ze dvou kusů lisované dřevotřísky – desky a čela parapetu – s jemnými zaoblenými hranami. Spoj desek je skrytý pod tenkou vrstvou laminovaného povrchu, který je krátkodobě odolný vůči vodě.

Jsou vhodné zejména pro použití v bytech, vytápěných a suchých prostorech. Působením vlhkosti dochází k rozpadu materiálové struktury parapetu. Proto nejsou vhodné pro použití ve vlhkém prostředí – koupelny atd. Stopy po opálení cigaretou nebo jiným mechanickým znečištěním je možné odstranit čistícími prostředky.

Vnitřní parapety – třída C

Parapety

Levný plastový komorový parapet nízké hmotnosti, komorová struktura se však vizuálně projevuje jemnými průhyby na povrchu.

Nevýhodou je riziko nevratné tvarové deformace vlivem působení různých teplot, např. během zimního období (parapet ohřívaný prouděním vzduchu od radiátoru náhle ochladne mrazivým vzduchem při větrání otevřeným oknem) – z toho důvodu není vhodné jejich umístění v blízkosti vytápěcích těles.

Povrchová vrstva je citlivá na poškození ostrými nebo horkými předměty. Kontakt například s horkým hrncem nebo zapálenou cigaretou roztaví povrchovou vrstvu a zanechá neodstranitelné stopy na desce parapetu.

Slovaktual nedoporučuje použití těchto parapetů!

Venkovní parapety – třída A

Parapety

Jsou vyrobeny z tažených AL profilů tloušťky 1,5 – 3 mm (dle šířky parapetu), díky čemuž si udržují tvarovou stabilitu a nedochází ke kroucení ve vodorovné ose. Vyznačují se dlouhou trvanlivostí, odolností vůči vlivům počasí a nízkou tepelnou roztažitelností – délka parapetu může být až 6 m bez nutnosti nadpájení.

Na koncích jsou osazeny hliníkovými koncovkami pro boční zapuštění pod omítku. Nos parapetu má výšku 25 mm. Parapety se dodávají v povrchové úpravě přírodní hliník, eloxovaný střední bronz a ve všech barvách podle barevné stupnice RAL. Díky svým vlastnostem představují nejpoužívanější parapety v Evropské unii.

Venkovní parapety – třída B

Parapety

Parapety z hliníkových profilů o tloušťce 1 mm – ekonomičtější varianta.

Oproti třídě A má nos větší zaoblení, výška nosu parapetu je 30 mm. Parapety jsou vybaveny plastovými koncovkami pro zapuštění pod omítku, které jsou pouze v hnědé, stříbrné a bílé barvě. Parapety se dodávají s povrchovou úpravou práškovou barvou ve třech základních odstínech – hnědá, stříbrná a bílá nebo v barvách podle barevné stupnice RAL.

Venkovní parapety – třída C

Parapety

Levná varianta parapetů z ohýbaného hliníkového plechu o tloušťce do 1 mm.

Jsou vybaveny plastovými koncovkami, povrchová úprava parapetů je pouze stříkanými práškovými barvami. Přestože je má Slovaktual v nabídce, jejich používání se nedoporučuje. Kvůli nižší tvarové stabilitě (průhyb a kroucení ve vodorovné ose) se více hodí jako náhradní levné řešení nebo jako dočasné řešení v případě, kdy se budova bude v budoucnosti zateplovat a bude se měnit tloušťka obvodového pláště budovy (např. u starších bytových domů).